Tema for Egenberedskapsuka 2026 blir krisekommunikasjon ved bortfall av elektronisk kommunikasjon.
Egenberedskapsuka har blitt gjennomført årlig siden 2019 i uke 44, som i år er i perioden 26. oktober-1. november.
For at befolkningen skal kunne ta kloke og opplyste valg i en krise, må de ha tilgang på riktig og oppdatert informasjon. Kommunene må kunne informere innbyggerne ved kriser, også dersom elektronisk kommunikasjon (e-kom) er satt ut av spill. I slike situasjoner er det særlig viktig at innbyggerne på forhånd vet hvor de kan få informasjon, og hva de kan forvente av kommunen.
Målene med Egenberedskapsuka 2026 er at:
- kommunene har planer for krisekommunikasjon ved bortfall av e-kom, og at disse blir øvd
- befolkningen har kunnskap om hvor og hvordan de skal få tilgang til kvalitetssikret informasjon generelt, og ved bortfall av e-kom spesielt.
DSB arrangerer Egenberedskapsuka i tett samarbeid med statsforvaltere, kommuner, sivilforsvarsdistrikter og frivillige organisasjoner over hele landet.
Informasjon til arrangører oppdateres jevnlig på nettsiden dsb.no/egenberedskapsuka.
Tips og råd om egenberedskap til befolkningen er samlet på dsb.no/egenberedskap.