Arrangementet markerte starten på et år der hele Norge skal styrke evnen til å forebygge og håndtere sikkerhetspolitiske kriser, og i ytterste konsekvens krig.
Åpningen var lagt til Bjerke borettslag og Deichman Bjerke – et lokalmiljø som viser hvordan sivilsamfunnet aktivt kan bygge egenberedskap og robusthet i praksis.
Se bilder fra åpningen
Sammen om beredskapen
På plenen til Bjerke borettslag fikk en rekke aktører i totalforsvaret vist frem sine bidrag til felles beredskap i krise og krig. Blant dem var Oslo brann- og redningsetat, politiet, Sivilforsvaret, Heimevernet, Røde Kors, sanitetskvinnene, Norsk Folkehjelp, Telia, ambulansetjenesten og ulike aktører fra norsk næringsliv, organisert av Næringslivets Sikkerhetsråd.
Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen, Oslos ordfører, statsforvalter Jan Tore Sanner og DSBs direktør besøkte de ulike aktørene utendørs før de fikk se beredskapslageret til Bjerke borettslag.
Kongelig åpning
H.M. Kong Harald og H.K.H. Kronprinsen deltok på den offisielle åpningen av Totalforsvarsåret 2026 på Deichman Bjerke. Justis- og beredskapsministeren talte på vegne av Regjeringen.
– De siste årene har vi blant annet opplevd ekstremvær, pandemi og dataangrep. Nå står vi også i en mer geopolitisk urolig situasjon enn på lenge. Totalforsvarsåret betyr ikke at vi mener at det er sannsynlig at Norge rammes av krig. Likevel må vi tenke beredskap på flere områder enn før, og tørre å forberede oss på situasjoner vi ønsker å unngå, sa Justis- og beredskapsminister, Astri Aas-Hansen.
DSBs direktør, Elisabeth Aarsæther, foretok den offisielle åpningen over Nødnett da hun erklærte: «I H.M. Kongen og H.K.H. Kronprinsens nærvær erklærer jeg Totalforsvarsåret 2026 for åpnet.»
Om Totalforsvarsåret 2026
Du kan lese mer om Totalforsvarsåret 2026 på DSBs nettsider.