Skogbrannhelikoptre hjem etter oppdrag i Belgia

To norske skogbrannhelikoptre har bidratt i slokkingen av en stor skogbrann i Belgia.

De norske skogbrannhelikoptrene har totalt levert 1440 dropp med vann fra lufta for å bidra til å få kontroll på en svært omfattende skogbrann i High Fens i Belgia. Nå er situasjonen stabilisert, og innsatsen framover vil være slokking og etterslokking fra bakken. 

– Det norske teamet har fått svært gode tilbakemeldinger for sine leveranser. Vi har et godt samarbeid om sivil beredskap i Europa, og det er viktig at vi klarer å stille opp for hverandre raskt når det trengs. Slike oppdrag gir også mye operativ læring, sier DSBs direktør, Lars Jacob Hiim.

De to helikoptrene som har bidratt i slokkingen i Belgia er av typen Airbus H125 og inngår i den norske skogbrannberedskapen som DSB forvalter. Helikoptrene tok av fra Geiteryggen ved Skien 17. august. Mandag ble oppdraget avsluttet, og helikoptrene er nå tilbake i Norge.

Det norske bidraget har bestått av fem personer – tre piloter, en lastemann og en skogbrannekspert som har koordinert med belgiske myndigheter.
  
DSB har koordinert det norske bidraget gjennom EUs ordning for sivil beredskap (UCPM), der Norge deltar på lik linje med EUs medlemsland. I tillegg til det norske helikopterbidraget har også svenske, tyske og nederlandske luftressurser bidratt i slokkingen i Belgia.