DSB har bedt både Næringslivets Sikkerhetsråd og alle Statsforvalterne og kommunene i Norge om å se hva de kan bidra med.
– Den humanitære situasjonen i Ukraina forverres raskt som følge av gjentatte angrep mot landets energiinfrastruktur. Store deler av landet, inkludert hovedstaden Kyiv, opplever daglige strømbrudd på opptil 19 timer. Temperaturen ligger mange steder ned mot minus 20 grader, og mangelen på strøm og varme rammer både husholdninger, kritiske tjenester og sårbare grupper, sier Aarsæther.
For å bidra i den akutte situasjonen ber Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) nå offentlige etater og private bedrifter om å melde inn aggregater som kan doneres til ukrainske myndigheter.
DSB har tidligere oppfordret både virksomheter og næringsliv til å bidra, og responsen så langt gjør at direktoratet nå går bredere ut.
– Vi vet at både offentlige og private aktører tidligere har vist stor vilje til å bidra. Nå er tiden inne for en ny og målrettet innsats, sier Aarsæther i DSB.
Faktainformasjon
DSB benytter EUs ordning for sivil beredskap ved donasjoner til Ukraina. Direktoratet vil:
• Koordinere og dekke transport av utstyret
• Håndtere nødvendig logistikk og kvalitetssikring
For tekniske vurderinger og eventuell klargjøring samarbeider DSB tett med REN (Rasjonell Elektrisk Nettvirksomhet), som bistår med faglig kvalitetssikring og reparasjoner ved behov.
Virksomheter som ønsker å bidra, kan ta direkte kontakt med DSB.
Fakta om EUs ordning for sivil beredskap (UCPM)
Det norske bidragene til Ukraina kanaliseres via EUs ordning for sivil beredskap, UCPM.
Det er DSB, på vegne av Norge, som tilbyr norsk bistand, koordinerer transport og logistikk og samarbeider med krisekoordineringssenteret i EU.
Norge er medlem av EUs ordning for sivil beredskap (Union Civil Protection Mechanism, UCPM), som forvaltes av Europakommisjonen (DG ECHO) og er et samarbeid mellom de 27 EU-landene og ti deltagende land utenfor EU, deriblant Norge og Ukraina.