DSB bekymret for sikkerheten ved båtutleie

Etter flere ulykker de siste årene retter DSB og Sjøfartsdirektoratet søkelyset mot virksomheter som driver med båtutleie. Høsten 2025 starter vi derfor en tilsynsaksjon. Målet er å gjøre det tryggere å leie båt – både for fastboende og utenlandske turister.

Alle som leier ut båter må følge kravene i regelverket. For å minne aktørene om dette før sommerferien starter for fullt, sender DSB ut informasjon til over 1000 virksomheter, som er registrert som turistfiskebedrifter hos Fiskeridirektoratet. 

– Brevet til bransjen er en påminnelse om gjeldende regelverk og ansvar, og en oppfordring til å skjerpe sikkerheten i lys av de tragiske ulykkene som har vært så langt i år. Hvert eneste dødsfall er et for mye, sier DSB-direktør Elisabeth Aarsæther. 

Høsten 2025 gjennomfører Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) en tilsynsaksjon med forbrukertjenesten båtutleie. Hvilke virksomheter som får tilsyn, blir bestemt til høsten.  

Tilsynsaksjonen er en del av den nasjonale handlingsplanen for sjøsikkerhet, som har som mål at ingen skal dø eller bli alvorlig skadd ved bruk av fritidsbåt.

DSB og Sjøfartsdirektoratet samarbeider 

Tilsynsaksjonen skal bidra til færre ulykker ved å øke kunnskapen om hvilke krav som gjelder, samt avdekke og følge opp regelbrudd. Under tilsynene vil også Sjøfartsdirektoratet (SDIR) delta. De skal veilede om fartøysikkerhet og sjekke at båtene som leies ut, oppfyller kravene. Ved mistanke om brudd på reglene kan SDIR følge opp med eget tilsyn. 

– Dette er et viktig samarbeid for å øke sikkerheten knyttet til utleie av fritidsfartøy og få ned ulykkestallene. Det er i hovedsak de samme risikoene som gjelder her som ved vanlig bruk av fritidsbåt, men ved utleie forsterkes risikoen ofte betydelig ved at leietaker mangler kjennskap til båten, farvannet og de lokale værforholdene. Det hviler derfor et betydelig informasjonsansvar på utleier, og utleier må sørge for at båtene som tilbys er egnet til formålet. Gjennom å delta på tilsynet DSB skal gjennomføre, håper Sjøfartsdirektoratet å være med å sette søkelyset på dette på en god måte, sier Petter A. Søreng, seksjonssjef Fritidsfartøy, Sjøfartsdirektoratet.

En del av nasjonal handlingsplan

Tilsynsaksjonen er en del av arbeidet med Nasjonal handlingsplan for sjøsikkerhet. Planen er laget av flere etater og har tiltak som skal gjøre det tryggere både for næringslivet og folk flest på sjøen. For DSB betyr dette blant annet mer kontroll og veiledning rettet mot båtutleie og bruk av redningsvester. 
 
Gå til temasiden: Tilsynsaksjon med båtutleie 2025