Antallet omkomne i forbindelse med brann fremgår av innrapportering fra Politet- og lendsmannsetaten på skjema GP-5101 og fra brannvesenet på skjema HR-100. Omkomne og skadene rapporteres med kjønn og alder.
Mange omkomne i 2008
Det omkom totalt 83 personer i 2008. I desember omkom det flere personer enn på mange år. Antallet omkomne i 2008 er det høyeste antallet siden 1979 da 91 personer omkom i branner.
Definisjon
DSB registrerer personer som omkommet dersom dødsårsaken er kullosforgiftning eller brannskader innen 3 måneder etter branndato.
Oppadgående trend
Siden 1980-tallet har det fram til 2004 vært en nedadgående trend i antall brannomkomne. I femårsperioden 2004-2008 er trenden stigende. De fleste omkommer i boliger. I 2008 skjedde dødsbrannene i boliger i stor grad om natten. Bildet er ikke like klart for årene 2004 -2007. Det fremgår ikke av DSBs statistikk om det omkommes i egen bolig eller om boligen er eiet eller leiet.
Menn høy risiko
Menn har høyere risiko enn kvinner for å omkomme i brann. 2007 var et annerledes år i den forstand at det for første gang var flere omkomne kvinner enn menn. I 2008 var kjønnsfordelingen omtrent som tidligere. I gjennomnsitt omkom det fire barn (under 16 år) tiårsperioden 1999 - 2008. I 2008 omkom ett barn mot syv barn i 2007.
Eldre risikoutsatte
Eldre har høyere risiko enn yngre for å omkomme i brann. Selv om personer over 70 år utgjør om lag 11 prosent av befolkningen, tilhører over en tredjedel av dem som omkommer i brann i denne aldersgruppen.
SSBs dødsårsaksstatistikk
Statistisk Sentralbyrås (SSB) dødsårsaksstatistikk gir mulighet til å sette DSBs oversikt over omkomne i sammenheng med andre dødsårsaker. SSBs statistikk viser at de fleste omkommer som følge av sykdom. Generelt viser det seg at flest dør av kreft og hjerte- og karsykdommer. Innenfor hovedkategorien ulykker er fallulykker klart størst. Deretter er det trafikken som tar flest liv. 256 personer omkom i trafikken i 2008. Det er mer enn tre ganger så mange som omkom ved branner i 2008.
I SSB sin dødsårsaksstatistikk fremkommer antallet omkomne i brann som færre enn det DSB rapporterer. Dette er fordi SSB har andre kriterier enn DSB for hva som skal katagoriseres som direkte dødsfall av brann. Se SSBs oversikt over denne statistikken for beskrivelse av hvordan dette defineres.
Statistikk omkomne i brann (til og med 2008)
Statistikk omkomne i brann
|
2008 |
2009 |
| Menn |
52 |
39 |
| Kvinner |
30 |
20 |
| Barn |
1 |
4 |
|
| Sum |
83 |
63 |
Omkomne pr. dato for 2000 - 2010
Etter kjønn pr. dagens dato