Av de 15 leilighetene i bygget fikk 13 store skader, og tre vegger i første etasje ble blåst ut. Tilfeldigheter og flaks gjorde at ingen mennesker ble skadet.
Det er nå påvist at propangass har lekket fra rørledningen som førte gass fra den utvendige gasstanken og inn i boligblokken. En ventilasjonsvifte har bidratt til å trekke gassen fra pukklaget under den innvendige trappa, der det ikke var gulv, og inn i bygget.
– Foreløpig er det uvisst hvorfor gassrøret var lekk, men det er viktig å finne årsaken til lekkasjen for dermed å kunne sette inn de riktige tiltak. Gass blir stadig mer vanlig å bruke i private boliger, og vi skal bidra til at sikkerheten er best mulig ivaretatt, sier avdelingsleder Tom Ivar Hansen i DSB.
DSBs gasseksperter bistår politiet i den videre etterforskningen av gasseksplosjonen på Otta.