Feil på brannslokkeapparater

Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) gjør oppmerksom på at det er avdekket feil på CO2 brannslokkeapparater som har blitt solgt på det norske markedet over en seksårsperiode. Under uheldige omstendigheter kan feilen føre til personskade. Apparatene må derfor byttes ut.

Publisert 24.08.2011 - 12:00 | Oppdatert 13.10.2011 - 12:36

Dette gjelder 2 kg og 5 kg CO2 slokkere, omsatt i perioden januar 2006 til april 2011. Det er solgt ca. 94.000 apparater i Europa, hvorav ca. 8360 i Norge. Svært få av apparatene har blitt solgt direkte til forbrukere.

Apparatenes beholder er i aluminium.

Følgende apparattyper er berørt:
Skuteng, type KS2BG        -     lisens nr. DNV 190-009
Skuteng, type KS5BG        -     lisens nr. DNV 190-010
Housegard, type CO2GA   -     lisens nr. DNV 220-001
Housegard, type CO5GA   -     lisens nr. DNV 220-002 

Typebetegnelsen står på apparatets forsideetikett.

Feilen består i at apparatenes ventiler kan utvikle sprekker ved korrosjon og belastning, som igjen kan føre til at ventilene svikter eller løsner. I verste fall kan ventilen løsne og skytes ut under stort trykk og hastighet, og under uheldige omstendigheter føre til skade på personer som måtte befinne seg i nærheten. Det er i Europa registrert fem tilfeller hvor ventilen har løsnet, hvorav ett tilfelle i Norge, for øvrig uten personskader.  

I henhold til brann- og eksplosjonsvernlovens § 26 skal produkter til brannslokkeformål være formålstjenelige og betryggende utført, og skal virke som forutsatt. For ovennevnte apparattyper vil dette ikke være tilfelle.   

Apparatene har hatt nødvendige godkjenninger for omsetning, men må nå tilbakekalles fra markedet i henhold til lovens § 38. Det var produsenten FLN Feuerlöschgeräte Neuruppin Vertriebs GmbH, Tyskland som informerte DSB om feilen, og som har iverksatt frivillig tilbakekalling av apparatene i samarbeid med de norske importørene Tyco Fire Suppression & Building Products Norway AS (Skuteng-apparatene) og GPBM Nordic AS (Housegard-apparatene). Tilbakekalling gjelder fra alle omsetningsledd og fra forbrukere.

Det er viktig at eiere av disse brannslokkeapparatene lar apparatene stå urørt der de er plassert, heller ikke stå bøyd over apparatene, og snarest tar kontakt med forhandler eller serviceforbindelse. 

Kontakt
For ytterligere informasjon, ring Tyco på tlf. 91846018 vedrørende Skuteng-apparatene eller GPBM Nordic på tlf. 91576574 vedrørende Housegard-apparatene.   

Utbytting vil skje kostnadsfritt for kundene.

Verktøy og hjelpemidler

Elektronisk rapportering

Elektronisk rapportering for brannvesenet (passordbeskyttet)

Logg inn



For privatpersoner

Båt / maritimt

Det er mye som kan gjøres for å sikre fritidsbåten mot brann. I en båt med trang innredning og lite plass kan en brann få store konsekvenser. Det er viktig å tenke brannsikkerhet før man legger fra kai, midtfjords kan det være for sent.

Se alle