Direktoratet har siden 2001 hatt en samarbeidsavtale med UNHCR for bruk av DSBs internasjonale operative ressurser ved humanitære katastrofer, med vekt på teltleirkonseptet fra Norwegian Support Team (NST). Med bakgrunn i denne avtalen har DSB for noen år tilbake støttet UNHCR med drift av en teltleir i Vest-Afrika. DSB har også i flere år arrangert kurs for UNHCR ved Sivilforsvarets beredskaps- og kompetansesenter, Oppland sivilforsvarsdistrikt på Starum.
Det har de siste årene vokst fram et behov for å gjennomgå samarbeidsavtalen med tanke på en ny og mer dekkende avtale, som også kan danne grunnlag for ytterligere samarbeid mellom de to organisasjonene. Det var en slik ny og oppdatert avtale som direktør Jon Lea signerte med UNHCRs direktør for Emergency, Security og Supply, Amin Awad, i Geneve 15. oktober.
DSB og UNHCR vil i tiden framover arbeide med å utvikle nye plattformer for samarbeid, herunder muligheten for nye og mindre enheter som lettere kan settes inn i humanitært arbeid enn det store leirkonseptet fra Norwegian Support Team. Slik vil man i framtiden kunne støtte UNHCR både med tunge og lette støttekonsepter, og få økt bruk av DSBs operative internasjonale ressurser.
Direktør Amin Awad, UNHCR, og direktør Jon A. Lea, DSB, signerer ny samarbeidsavtale i Geneve 15 oktober 2009. Foto: UNHCR.
Norwegian Support Team ble opprettet på slutten av 1990-tallet, og har i dag av to komplette teltleire for hjelpearbeidere, hver med kapasitet for å forlegge og forpleie 30-50 personer. Utstyret er lagret ved Sivilforsvarets sentrallager på Starum. NST bemannes av frivillig personell rekruttert fra Sivilforsvaret, brannvesenet, helsevesenet og ulike private virksomheter. Reaksjonstiden er 48-72 timer. Utenriksdepartementet står for finansieringen. NST har vært i innsats for FN i Albania, Vest-Afrika, Tadjikistan, Iran, Indonesia, Pakistan og Somalia.